Jak dbać o dywan orientalny?

jak-dbac-o-dywan-orientalny

Kiedy na powierzchni dywanu zobaczysz zabrudzenia albo tkanina straciła pierwotny kolor, koniecznie zajmij się jego wyczyszczeniem. Naturalne włókna wymagają jednak nieco innego podejścia, aby wciąż prezentowały się estetycznie i nie zostały zniszczone. Chcesz zająć się czyszczeniem dywanów orientalnych? Oto kilka porad, jak zrobić to poprawnie!

Czym różnią się dywany naturalne od tradycyjnych?

W sklepach i marketach możesz spotkać się z różnymi dywanami. Choć przykuwają one wzrok miękkim włosiem, pięknym kolorem albo wyjątkowym wzorem, większość z nich jest wykonana maszynowo.

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się tkane dywany, bo za każdym takim produktem kryje się ogromny wkład w pracę przez konkretnego człowieka. Cena takiego produktu jest nieco wyższa, ale za to żaden wzór nie będzie identyczny. Na pewno zauważysz na końcach charakterystyczne frędzle, które są przedłużeniem utkanych naturalnych włókien i tworzą unikatowy wzór. O różnicach między produkcją masową a własnoręczną możesz przeczytać w artykule: Jak odróżnić dywan ręcznie wiązany od maszynowego?. Wykorzystywane materiały do rękodzieła są bardzo wysokiej jakości, dlatego przy odpowiedniej pielęgnacji taki rodzaj dywanu będzie przez długi czas gościł w Twoim domu, biurze czy też hotelu.

Jeśli stawiasz na wysokiej jakości tekstylia w Twoim domu, to wybierz dywany jedwabne. Delikatnie się błyszczą, są chłodne w dotyku, ale za to niezwykle miękkie. Jeśli chcesz kupić ręcznie wykonaną dekorację, która ozdobi Twoje wnętrze, zapoznaj się z artykułem: Jak rozpoznać dywan jedwabny?.

Aby zadbać o piękny wygląd dywanu, koniecznie zapoznaj się z poradami na temat tego, jak je czyścić. Tylko przy odpowiedniej pielęgnacji zadbasz o tekstylia, które przez lata będą zdobić Twoje wnętrze. Ze względu na to, że pasują do wielu aranżacji wnętrz, cieszą się dużym zainteresowaniem.

Co jednak zrobić, jeśli pojawią się nieestetyczne plamy, tkanina straci swój dawny blask, a na jej powierzchni zauważysz zabrudzenia, piasek lub okruszki? Zwróć szczególną uwagę na czyszczenie. Przedstawimy Ci najważniejsze zasady, o których należy pamiętać.

Dywany orientalne wyróżniają się delikatnością i charakterystycznym połyskiem.

Odkurzanie dywanu to podstawa

Do regularnego odkurzania dywanów orientalnych możesz wykorzystać klasyczny odkurzacz. Nie powinien być on jednak wyposażony w szczotkę, która może uszkodzić naturalnie tkane włókna. Podczas czyszczenia dywanów odkurzaczem uważaj też na frędzle. Najlepiej, jeśli ustawisz moc odkurzacza na minimum. Jeśli będziesz robić to regularnie, np. raz na tydzień, Twój tkany dywan z naturalnego włosia nie będzie narażony na zaciągnięcia. Te mogą być spowodowane drobnymi kamykami, a nawet piaskiem.

Drugą metodą na pozbycie się kurzu czy też okruszków jest trzepanie dywanów na świeżym powietrzu. Możesz to robić raz na jakiś czas, np. raz do roku. W ten sposób pozbędziesz się większych zanieczyszczeń i dywany wełniane zostaną odświeżone.

Czy można oddać dywany jedwabne i wełniane do pralni?

Oddanie dywanu do pralni jest bardzo dobrym pomysłem. Warto jednak postawić na tę metodę tylko wtedy, kiedy pojawią się na niej widoczne zacieki, zaschnięty brud, a plamy nie schodzą mimo domowych środków.

Jeśli chodzi o możliwość prania dywanów w domu, nie jest to dobry pomysł. Niektórzy producenci produktów tkanych maszynowo na to pozwalają, ale w przypadku ręcznych dywanów orientalnych lepiej nie ryzykować. Wystarczy regularne odkurzanie i bieżące pozbywanie się zanieczyszczeń.

Jak czyścić dywany jedwabne?

Pojawiła się plama, która przenikła aż do spodu dywanu? Od razu ogranicz rozlewanie się płynów suchą szmatką. Połóż ją na podłodze, aby woda zaczęła wsiąkać w materiał. W kolejnym kroku pozbądź się nadmiaru płynów, delikatnie dociskając ścierkę do jedwabiu. Następnie zwilż czystą miękką ściereczkę zimną wodą i ponownie odsącz brud z dywanu. Powtarzaj czynność tak długo, aż plama się wywabi.

Pamiętaj o tym, aby nie rozcierać plam po dywanie, wystarczy tylko nadmiar wilgoci usunąć suchą szmatką. Kiedy jedwab będzie się suszyć, podłóż pod niego ręczniki papierowe albo białą szmatkę. Nie przykładaj go do kaloryfera i nie wystawiaj dywanu na słońce. Brak naturalnego suszenia i przyspieszanie całego procesu może spowodować, że na powierzchni dywanów jedwabnych pojawią się żółte plamy.

Dywany orientalne są bardzo delikatne, więc lepiej oddać je do profesjonalnej pralni. Na zdjęciu pranie ręczne dywanu tkanego maszynowo.

Dywan jedwabny a trudne do usunięcia plamy

Kolorowy sok, herbata czy kawa pozostawiły ślady? W takim razie czas na profesjonalne czyszczenie. Lepiej nie kombinować z domowymi sposobami (sodą, octem). Takie metody pielęgnacji zostaw tkaninom wyprodukowanym maszynowo.

W sklepach znajdziesz specjalne środki do prania dywanu jedwabnego. Unikaj jednak uniwersalnych preparatów dostępnych w drogeriach czy supermarketach, aby nie zniszczyć naturalnych włókien. Lepiej wybrać profesjonalny środek czyszczący albo skontaktować się bezpośrednio z producentem.

Wełniane dywany – jak je czyścić?

Sposób usuwania nadmiaru wilgoci czy rozlanego napoju z dywanów wełnianych jest taka sama jak w przypadku naturalnych materiałów bawełnianych. W tym przypadku jednak musisz zabierać ścierkę zgodnie z kierunkiem runa. Jeśli jednak domowe sposoby nie pomogą, używaj delikatnych detergentów. Powinny być one przeznaczone stricte do grupy dywanów naturalnych z wełny.