Przejdź do treści

Jak odświeżyć kolor dywanu?

Pranie dywanów
Strona główna » Jak odświeżyć kolor dywanu?

Wraz z upływem czasu dywany mogą stracić swój pierwotny kolor, wyblaknąć, a nawet brzydko pachnieć. Spowodowane jest to najczęściej nieprawidłową lub niesystematyczną pielęgnacją. W dodatku pojawienie się plam różnego pochodzenia może odbarwić włókna, przez co nie wyglądają one estetycznie. Podpowiemy Ci, jak odświeżyć kolor dywan, aby cieszyć się jego pięknym wyglądem na długi czas.

Czyszczenie dywanów – co warto wiedzieć na początek?

Aby dywan zachował swój pierwotny wygląd przez jak najdłuższy czas, trzeba o niego starannie i regularnie dbać. Przede wszystkim chodzi tu o systematyczne odkurzanie z kurzu, sierści zwierząt czy utraconych włókien (np. w przypadku dywanu wełnianego). Ustaw niską lub średnią moc ssania, a następnie kieruj odkurzacz zgodnie z kierunkiem włosia. Nie zaleca się czyszczenia ostrą szczotką, bo może ona uszkodzić włókna.

Raz na jakiś czas konieczne jest trzepanie. Takie podstawowe domowe sposoby sprawią, że wokół włókien nie będą osadzały się kłębki kurzu, które mogą wpłynąć na wygląd oraz kolor całego dywanu.

Kolejną ważną kwestią jest czyszczenie dywanu, jednak metodę oraz środki należy dobrać do zastosowanego rodzaju włókien. Innego traktowania będą wymagać materiały syntetyczne, a łagodniejszej metody – wełna czy jedwab. Najpierw należy zorientować się, z czego jest wykonany Twój dywan.

Najpopularniejsze rodzaje to wspomniane wcześniej wełniane, poliestrowe, akrylowe czy też z wiskozy. Występują w wielu ciekawych kolorach, dlatego warto zadbać o ich regularną pielęgnację, aby zachować pierwotny wygląd. W dalszej części tego artykułu dowiesz się, czym wyczyścić dywan oraz w jaki sposób to robić.

Usuwanie plam na bieżąco to kolejny istotny czynnik, który wpływa na kolor Twojego dywanu. Najlepiej działać od razu, bo kiedy ciemny napój czy resztki jedzenia wejdą w głąb włókien, mogą odbarwić powierzchnię. Wtedy też trudniej wyczyścić dywan domowymi sposobami, aby pozbyć się pozostałości plam.

Usuwanie plam na bieżąco to kolejny istotny czynnik, który wpływa na kolor Twojego dywanu.

Czym wyprać dywan i jak to zrobić?

Najprostszą metodą, aby odświeżyć kolor dywanu, jest oczywiście jego wypranie. Tu trzeba jednak stosować się do pewnych zasad, aby nie uszkodzić włókien:

  • Aby skutecznie wyczyścić dywan, najpierw znajdź metkę producenta i zapoznaj się z nią. Tam znajdziesz informacje dotyczące materiału, prania w pralce, wybielania, suszenia czy nawet prasowania.
  • Zorientuj się, z czego wykonany jest Twój dywan i postaw na środki dopasowane do konkretnych włókien. Możesz stosować też domowe sposoby, np. sól kuchenną, sodę oczyszczoną czy też ocet.
  • Przed każdym czyszczeniem dywanu koniecznie odkurz go.
  • Podczas czyszczenia dywanów nie pocieraj mocno powierzchni, tylko przykładaj miękką ściereczkę lub ręcznik.
  • Świeże plamy usuwaj od razu, najlepiej najpierw osuszając powierzchnię z nadmiaru wilgoci, aby nie wniknęła w głębsze struktury włosia. Zrobisz to cienką ściereczką, a następnie przystąpisz do czyszczenia.
  • Użycie silnych detergentów albo środków niedopasowanych do rodzaju tkaniny może sprawić, że kolor dywanu się zmieni, a włókna ulegną uszkodzeniu.
  • Nie stosuj wybielaczy ani środków chlorowanych, aby nie uszkodzić i nie odbarwić włosia.
  • Dywan shaggy, czyli z długim włosiem, lepiej czyścić odkurzaczem piorącym, zamiast umieszczać go w pralce.

Jeśli nie jesteś pewien, jak prać dywan w domowych warunkach, najlepiej oddać go do profesjonalnej pralni. Jego kolor się odświeży, a włókna nie uszkodzą się pod wpływem agresywnych środków chemicznych.

Plama na dywanie? Wypróbuj ten sposób!

Uniwersalnym domowym sposobem na pojedyncze plamy jest zastosowanie mieszanki octu i wody. Jak to zrobić?

Wystarczy odkurzyć dywan, a następnie zwilżyć delikatnie starą plamę wodą. W przypadku świeżo rozlanego napoju trzeba przyłożyć ręcznik papierowy lub suchą ścierkę i przykładać tak długo aż pozbędziesz się nadmiaru wilgoci. Następnie w proporcjach 1:1 przygotuj roztwór wody i octu. Spryskaj dany obszar, zostaw na kilka minut i na koniec ponownie osusz plamę papierowym ręcznikiem.

Może Cię również zainteresować: Jak czyścić dywan z polipropylenu?

Odświeżenie dywanu z pomocą sody oczyszczonej

Świetną metodą jest tzw. pranie dywanu na sucho z pomocą sody oczyszczonej. Nie tylko doskonale odświeża wygląd włókien, ale także pozwala usunąć brzydki zapach. Wystarczy rozsypać proszek na całą powierzchnię dywanu, pozostawić tak na kilka godzin, a następnie odkurzyć pozostałości.

Jak odświeżyć kolor dywanu z pomocą soli kuchennej?

Zarówno na jasne, jak i ciemne dywany sprawdzi się sól kuchenna. Wystarczy rozsypać ją na całej powierzchni, a następnie delikatnie spryskać wodą. Powstanie papka, którą trzeba trzymać na dywanie przez godzinę.

Po tym czasie należy dokładnie zebrać odkurzaczem pozostałości i pozostawić włókna do naturalnego wyschnięcia. Najlepiej otworzyć okno, aby zadbać o cyrkulację powietrza.

Co zrobić, aby zachować piękny i intensywny kolor dywanu?

Wiesz już, jak wyprać dywan, jednak warto też na co dzień obchodzić się z nim jak najdelikatniej. W ten sposób możesz cieszyć się z atrakcyjnych kolorów i wzorów, które będą wyglądać jak nowe przez długi czas. Jak to zrobić?

Podczas usuwania plam i prania dywanów na mokro nie przykładaj na powierzchnię kolorowych ręczników, które mogą się odbarwić. Pozbycie się chemicznych barwników będzie wtedy jeszcze trudniejsze.

Ponadto każda metoda czyszczenia (np. z użyciem sody oczyszczonej, soli, roztworu kropli płynu do mycia naczyń, szklanki wody i łyżki octu) powinna być wypróbowana na małym fragmencie materiału. W ten sposób upewnisz się, że domowy sposób nie zmienia koloru włókien. Im szybciej usuniesz plamy, tym mniejsze prawdopodobieństwo na powstanie odbarwień.