Najczęstsze uszkodzenia dywanów

najczestsze-uszkodzenia-dywanow

Dywan użytkowany przez wiele lat znosi naprawdę wiele – od wchłaniania różnych płynów, przez ścieranie, aż po próby prania, które mogą się skończyć pogorszeniem jego stanu. Najczęstsze uszkodzenia dywanów wynikają właśnie z nieodpowiedniego czyszczenia domowymi sposobami. Sprawdź, co możesz robić źle, przez co Twój dywan nie wygląda już tak, jak kiedyś. 

Nieodpowiednie suszenie

Niezależnie od tego, czy pierzesz dywan w pralce, czy starasz się wyczyścić go domowymi sposobami, należy go zawsze odpowiednio wysuszyć. Skutkiem nieodpowiedniego suszenia jest powstająca pleśń lub zgnilizna, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie domowników. Rozwój grzybów szczególnie dotyka alergików, którzy są nadmiernie podatni na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia – dla nich kontakt z brudem w niektórych przypadkach może się skończyć tragicznie. 

Nieodpowiednie suszenie dywanu jest jednym z najczęstszych uszkodzeń dywanów. Co zrobić, żeby zapobiec rozwojowi pleśni i zawilgocenia wykładziny? Pamiętaj o tym, aby zapewnić dywanowi odpowiednie warunki do suszenia – zadbaj o bardzo dobry przewiew, jeśli suszysz go w pomieszczeniu. Najlepiej rozłóż go w pobliżu okien. Jeśli jednak chcesz wysuszyć dywan na balkonie, nie wystawiaj go zbyt długo na słońce (możesz w ten sposób doprowadzić do jego wyblaknięcia). Uzbrój się również w cierpliwość – dywan może się suszyć nawet ponad dobę.

Źle użyte detergenty do prania

Zdecydowanie najszybszą metodą wyczyszczenia dużej powierzchni dywanu jest użycie środka do prania w proszku (Tu przeczytasz więcej o praniu na sucho).Wystarczy go równomiernie rozsypać i poczekać, aż małe drobinki się skrystalizują i rozpuszczą brud, który zaległ we włóknach dywanu. Następnie, po ok. kilku godzinach, należy je po prostu odkurzyć. Dlaczego tak prosty zabieg może być najczęstszą przyczyną uszkodzenia dywanów? 

Jeśli Twój dywan źle pachnie po zabiegu czyszczenia lub się lepi, najprawdopodobniej coś poszło nie tak. Możliwe uszkodzenie może być wynikiem niedokładnego wchłonięcia detergentu przez dywan lub nieprawidłowe odkurzenie bądź pominięcie niektórych fragmentów wykładziny. Być może zbyt krótko czekałeś na to, aż proszek całkowicie się wchłonie. Wtedy właśnie dywan może zacząć się lepić i nieprzyjemnie pachnieć. Pamiętaj o dokładnym usunięciu detergentów z powierzchni dywanu, ponieważ długotrwały kontakt z nimi może negatywnie wpłynąć na zdrowie domowników.

Zbyt wysoka temperatura

Pisząc o zbyt wysokiej temperaturze, mamy na myśli zarówno pranie dywanu, jak i jego suszenie. Jeśli chcesz wyprać dywan w pralce, nastawiaj program do delikatnego prania i ustaw maksymalną temperaturę 30 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka może stopić sztuczne włókna lub stale je uszkodzić, co skutkuje nieestetycznym wyglądem wykładziny.

To samo dotyczy suszenia dywanu – jeśli wywieszasz go na balkonie, postaraj się, aby nie był nadmiernie oraz zbyt długo wystawiony na słońce. To może doprowadzić do jego wyblaknięcia, o czym wspomnieliśmy wcześniej.

Zaschnięte plamy

Jednymi z najczęstszych uszkodzeń dywanów są również stare zaschnięte plamy. O ile te o intensywnym kolorze usuwamy zazwyczaj szybko (w obawie o nieestetyczny wygląd dywanu), o tyle czasami nie przejmujemy się tłustymi plamami, które są bezbarwne. To samo dotyczy np. plam po moczu zwierząt. 

Żeby nie dopuścić do uszkodzenia dywanu, zawsze szybko reaguj na wylanie jakiegokolwiek płynu. Najlepiej od razu przytrzymaj przy plamie papierowy ręcznik i pozwól, aby wchłonął ciecz. Jeśli wylało Ci się coś kolorowego (np. wino lub czerwony sok), od razu po wysuszeniu plamy postaraj się ją wymyć. Sprawdź nasz artykuł o tym, jak usunąć plamę z buraków krok po kroku.

Uszkodzenia mechaniczne

Ostatnim rodzajem najczęstszych uszkodzeń dywanów, lecz nie najmniej ważnym, są uszkodzenia mechaniczne. Chodzi tutaj o wszelkiego rodzaju zacięcia, rozcięcia wykładziny, wypalenia (np. papierosami lub świeczkami) i tym podobne. Jak sobie z nimi radzić lub im zapobiegać? Nie ma na to jednej rady. Zalecamy po prostu ostrożność i niepróbowanie samodzielnej naprawy dywanu. Wszelkie uszkodzenia powinien obejrzeć profesjonalista, który zajmuje się naprawą lub cerowaniem. Warto odwiedzić go jak najszybciej, ponieważ już małe rozcięcie może prowadzić do rozprucia włókien dywanu.