Jak prać dywan w domu alergika?

jak-prac-dywan-w-domu-alergika

Alergia niejedno ma imię. Niektórzy co roku muszą zmagać się z piekącymi oczami podczas pylenia roślin, a niektórzy – z nieżytem nosa. Jeszcze inni nie mogą skupić się na pracy zdalnej, ponieważ cały czas kichają przez nadmiar kurzu zebrany na dywanie. Jak prać dywan w domu alergika i odzyskać spokój oraz odetkany nos? Podpowiadamy, jak to zrobić.

Czy dywan w domu alergika to dobry pomysł?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby alergicy mogli ozdabiać swoje podłogi dywanami lub wykładzinami. To nie włosie dywanów jest bezpośrednią przyczyną nasilania objawów alergii, a żyjące w nich roztocza kurzu domowego. Tutaj dowiesz się więcej o eliminacji roztoczy.

Dużą rolę w domu alergików odgrywa również jakość powietrza. Jeśli jest ono zanieczyszczone alergenami, osoby uczulone naturalnie będą odczuwać większy dyskomfort w mieszkaniu. Dlatego tak ważne jest regularne sprzątanie przestrzeni, w których spędzasz najwięcej czasu. I nie ma tutaj znaczenia, czy znajdują się w nich dywany, czy też nie.

Skuteczne czyszczenie dywanów w domu alergika

Jeśli usuwanie kurzu powoduje u Ciebie łzawienie oczu lub kichanie, najlepiej nie dopuszczaj do sytuacji, w której na dywanach zbierze się go spora warstwa. Jak to zrobić? Wystarczy sumienność! Regularnie odkurzaj dywan, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Natomiast 1-2 razy w miesiącu warto go porządnie wytrzepać poza domem. Usuwanie alergenów na bieżąco to najważniejszy etap sprzątania.

Pranie dywanów w pralni

Oddając dywan do pralni, masz pewność, że zostanie on wyczyszczony specjalistycznymi środkami piorącymi, bezpiecznymi dla alergików. Znaczy to również tyle, że oprócz odświeżonego koloru dywan będzie wolny od roztoczy. Nie każdy można wyprać w pralce, dlatego większe wykładziny lub te wykonane z naturalnych materiałów warto oddać w ręce profesjonalistów. Co więcej, drobnoustroje żyjące we włóknach dywanu giną dopiero przy 60°C, a taką temperaturę wody nie zawsze da się osiągnąć np. w wannie (to dobra metoda na samodzielne pranie większych dywanów). W naszej pralni wykorzystujemy pranie ekstrakcyjne, które pozwala znacząco zredukować stężenie alergenów. Ponadto specjalne maszyny piorące docierają do najgłębszych zakamarków dywanu i tym samym usuwają zanieczyszczenia z całej powierzchni.

Domowe sposoby na pranie dywanów

Żeby skutecznie i bezpiecznie wyprać dywan w domu alergika, najpierw należy zacząć od trzepania i odkurzania. Warto przy tym zadbać o taki odkurzacz, który ma dodatkowe filtry oczyszczające powietrze. Zapobiegają one wydostawaniu się kurzu na zewnątrz urządzenia. W okresie zimowym można dodatkowo rozłożyć wykładzinę na balkonie – mróz, tak samo jak wysokie temperatury, skutecznie zabija wszelkie drobnoustroje. Jeśli chcesz w całości wyprać dywan, wybieraj hipoalergiczne środki piorące w piance lub płynie. Metoda prania na sucho może się tutaj nie sprawdzić – produkty w granulacie nie docierają do wszystkich miejsc dywanu, chociaż świetnie sprawdzają się wtedy, gdy chcesz usunąć drobną plamę.

Jakie dywany są polecane alergikom?

Czytasz ten tekst dopiero przed zakupem dywanu? Jeśli naprawdę chcesz mieć go w swoim domu, a zmagasz się z alergiami, nie obawiaj się. Kluczową kwestią w życiu jako alergik jest dbanie o powietrze w swoim otoczeniu, więc nie musisz decydować się na pustą podłogę.

Najczęściej polecane alergikom są dywany wykonane z przędz syntetycznych (dywany polipropylenowe, akrylowe, nylonowe). Nie bez powodu! Mają one znaczną przewagę nad tymi z włókien naturalnych – nie chłoną wilgoci, mają właściwości elektrostatyczne, a przede wszystkim, nie gromadzą kurzu. Dywany syntetyczne są ponadto dostępne w różnorodnych wariantach, nawet takich, które do złudzenia przypominają np. dywany wełniane. Warto się zdecydować na dywan syntetyczny również z tego względu, że jest łatwy w czyszczeniu i odporny na zabrudzenia.

Niezależnie od tego, jaki typ dywanu wybierzesz, pamiętaj o jego regularnym trzepaniu i odkurzaniu. To często pomijana czynność, a jest bardzo znacząca dla zdrowia osób zmagających się z alergiami. Jeśli szukasz więcej porad dotyczących prania dywanów, sprawdź nasze pozostałe artykuły poradnikowe: https://www.pranie-dywanow-lublin.pl/poradnik/