Przejdź do treści

Po czym poznać, że dywan wymaga prania?

zrolowany dywan

Regularne czyszczenie dywanów jest ważne nie tylko ze względów higienicznych. To także sposób na przedłużenie ich żywotności. Pamiętaj, że odkurzanie dywanu nie wystarczy, by wyglądał on nienagannie. Gdy zauważysz na nim głębokie zabrudzenia, czas działać! Sprawdź, kiedy najlepiej wykonać pranie dywanów.

Oznaki, że dywan wymaga prania

Sprzątając mieszkanie, łatwo zapomnieć o dywanie. Tym bardziej, jeśli na jego powierzchni nie są widoczne zabrudzenia lub ma on ciemny, maskujący plamy kolor. Nie oznacza to jednak, że dywan nie wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętaj, że jego włókna zbierają kurz, brud i roztocza. To nie wszystko! Istotne jest także usuwanie zapachu, na przykład nieprzyjemnej woni moczu, wymiocin czy resztek jedzenia. Co równie ważne, czyszczenie jest nieodzowne w przypadku różnego rodzaju materiałów. Dlatego zarówno dywany shaggy, wiskozowe, jak i wełniane powinny być regularnie prane w sposób dopasowany do ich rodzaju.

Brudny dywan

W przypadku dywanów, na których widoczny jest brud, nie ma wątpliwości. To znak, że trzeba je wyprać. Możesz zrobić to za pomocą odkurzacza piorącego lub zlecić profesjonalnej firmie. Do włókien dywanu często trafiają też fragmenty sierści zwierząt domowych – usuwaj je na bieżąco, na przykład używając rolki do czyszczenia ubrań. W ten sam sposób traktuj wykładziny zdobiące Twoje mieszkanie. 

Uporczywe plamy a pranie dywanu

Zabrudzeń po jedzeniu, napojach czy farbach nie usuniesz podczas odkurzania dywanu. Co zrobić w takiej sytuacji? Gdy na powierzchni dywanu widoczne są plamy, również należy go wyprać. Pamiętaj przy tym, by postępować ostrożnie – jeśli użyjesz agresywnego środka czyszczącego, może dojść do uszkodzenia włókien. Domowe sposoby również stosuj z rozwagą, wybierając tylko sprawdzone metody.

Nieprzyjemne zapachy: domowe pranie czy profesjonalna usługa czyszczenia dywanów?

Twój dywan brzydko pachnie? To kolejny argument przemawiający za tym, by go wyczyścić. Decydując się na pranie specjalistycznym sprzętem, nie tylko pozbędziesz się nieprzyjemnej woni, ale też bakterii, w które obfituje zabrudzone runo. A jeśli wyczyściłeś dywan w domu i jego zapach dalej pozostawia wiele do życzenia, przeczytaj ten poradnik: Dlaczego dywan po praniu śmierdzi? Poznaj najczęstsze przyczyny.

Unoszący się kurz czas na dokładne odkurzanie!

Dywan to raj dla kurzu. Kiedy przechodząc po nim, dotykając go lub przesuwając, zauważysz unoszące się drobinki pyłu, nie zwlekaj z odkurzaniem. Cząsteczki kurzu są dobrze widoczne zwłaszcza w słoneczne dni. Mimo dokładnego odkurzania problem nie zniknął? By się z nim uporać, zamów profesjonalne pranie.

Alergie domowników: w tym przypadku czysty dywan to podstawa

Dywan to miejsce, w którym nie brakuje kurzu, ale nie tylko. To także siedlisko roztoczy. Takie warunki sprzyjają nasileniu objawów alergii. Z tego powodu nie bagatelizuj prania ani dywanu, ani wykładziny.

Włókna dywanu są szorstkie lub tłuste

Zanim wypierzesz dywan, dotknij go. Jeżeli jest brudny, może sprawiać wrażenie tłustego lub szorstkiego. Najczęściej jest to rezultat zaschniętych zabrudzeń. To kolejna oznaka, że czas zadbać o jego czystość. 

Kolor dywanu już nie zachwyca

Czym charakteryzują się dywany wymagające gruntownego czyszczenia? Ich wygląd ma niewiele wspólnego z pierwotnym. Poznasz to między innymi po wyblakłym kolorze oraz żółknięciu. Czyszczenie dywanów, zwłaszcza wykonane przez fachowców, sprawi, że odzyskają one swój dawny blask.

Kiedy najlepiej wykonać pranie dywanu? 

Do czyszczenia dywanu warto dobrze się przygotować. Zanim rozpoczniesz prace, zapoznaj się z naszymi wskazówkami, dzięki którym przebiegną one sprawniej:

  • Pranie zaplanuj na ciepły i suchy dzień – to idealna pogoda do prania dywanów.
  • Pamiętaj, że czyszczenie dywanu, kiedy jest wilgotno i deszczowo, to nie najlepszy pomysł – w takich warunkach dywan będzie dłużej wysychał. Ponadto nadmiar wilgoci to większe ryzyko, że rozwiną się zarodniki pleśni.
  • Weź pod uwagę, że dywan będzie suszył się nawet kilka dni – to istotne, zwłaszcza jeśli pierzesz naturalne dywany, na przykład dywany wełniane. Mogą one suszyć długo, ponieważ zatrzymują więcej wilgoci.
  • Nie zapominaj, że kluczowa jest regularność – dostosuj częstotliwość prania dywanów do ich rodzaju oraz intensywności użytkowania. Jeśli znajdują się one w salonie lub w pomieszczeniu, z którego korzystają dzieci, wykonuj je raz na pół roku. Z kolei dywaniki w pokojach gościnnych czy gabinecie wystarczy prać co 12-18 miesięcy.

Teraz już wiesz, kiedy dywan wymaga prania!

Systematyczne i dokładne czyszczenie dywanu jest nieodzowne, jeśli chcesz cieszyć się jego atrakcyjnym wyglądem przez lata. Brzydki zapach, rozległe zabrudzenia czy unoszący się kurz sygnalizują, że nadeszła pora na pranie dywanu. 

Pamiętaj, że domowe metody czasami nie są wystarczające, zwłaszcza jeżeli chcesz usunąć trudne plamy lub wyeliminować roztocza. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem jest profesjonalnie pranie. Twój dywan stracił swój pierwotny kolor? Z artykułu: Dlaczego dywan blaknie? dowiesz się, czy da się go uratować.