Czy warto mieć dywan w domu?

czy-warto-miec-dywan

Wprowadzasz się do nowego mieszkania i zastanawiasz się, jak urządzić wnętrze? A może planujesz remont salonu i marzysz o tym, aby zyskał on zupełnie nowy charakter? Kluczowym elementem aranżacyjnym jest oczywiście dywan. Ma on zdecydowanie wiele zalet, ale ma też wady. W dzisiejszym artykule rozważamy, czy warto mieć w domu dywan.

Jakie są zalety dywanów?

Nowoczesne dywany pełnią dziś nie tylko funkcję ozdobną. Wciąż jednak głównie z tego względu właściciele mieszkań decydują się na ich zakup – dywany pięknie dopełniają wnętrza niezależnie od stylu aranżacji. Poza funkcją estetyczną dywany spełniają też inne, np. świetnie sprawdzają się w roli izolatora ciepła i dźwięków. Poniżej rozwijamy dokładnie każdą zaletę i wadę, co pomoże Ci podjąć decyzję zakupową.

Dywany w domu jako izolator

Wprowadzasz się do nowego mieszkania, ustawiasz meble i wciąż słyszysz odbijający się od ścian dźwięk? Problemem jest to, że nie wszystkie elementy wystroju w pełni pochłaniają fale dźwiękowe, a odbijają je z powrotem. Żeby zmniejszyć pogłos w pokoju, można zdecydować się właśnie na zakup dywanu, który wchłonie część dźwięków. Ponadto będzie też świetnym izolatorem ciepła – zatrzyma temperaturę w pomieszczeniu, nie przekazując jej piętro niżej.

Dywany pełniące funkcję ochronną

Miękki dywan nie tylko sprawia, że o wiele chętniej chodzimy po domu na boso. Dzięki dywanom podłogi mniej się niszczą. Docenią to zwłaszcza te osoby, które niedawno cyklinowały drewniane deski podłogowe. Świeżo wycyklinowane i polakierowane podłoże jest szczególnie narażone na powstawanie rys lub przetarć. Wybierając dywan do najczęściej użytkowanych pomieszczeń (np. do salonu), zapewniasz dodatkową ochronę podłodze. Najlepiej postaw na wykładziny, które mają sprężyste runo i są elektrostatyczne. W naszym poradniku możesz poznać materiały dywanów i wybrać ten najlepszy.

Dywan jako mata

Zastanawiasz się, czy dywan w pokoju dziecięcym to dobry pomysł? Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie pociechy, to zdecydowanie nie ma powodów do obaw. Obecnie na rynku znajdziesz mnóstwo modeli z antypoślizgowym spodem, a jeśli Twój wymarzony go nie ma, możesz zdecydować się na zakup dodatkowej maty pod dywan, chociaż zazwyczaj decydują się na to właściciele zwierząt. Dobrze dobrany dywan (miękki, hipoalergiczny, elektrostatyczny, antypoślizgowy) posłuży za bezpieczny plac zabaw w pokoju dziecięcym. Zapobiegnie otarciom kolan, bolesnym upadkom na twardą podłogę, a przede wszystkim – zbierze latający w pomieszczeniu kurz, który z łatwością będzie można odkurzyć.

Dywan w pokoju dziecięcym.

Dywany w domu dla alergików

Jeśli jesteś alergikiem, mogłeś spotkać się z opinią, że nie powinieneś kupować dywanu. To jednak nie jest prawda. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mógł cieszyć się piękną ozdobą podłogową. Dywany wykonane ze sztucznych włókien nie chłoną wilgoci, są elektrostatyczne, odporne na zabrudzenia i, co najważniejsze, nie gromadzą kurzu. Są ponadto łatwe w czyszczeniu, o czym pisaliśmy w naszym ostatnim artykule – Jak prać dywan w domu alergika? Kluczową czynnością w życiu alergika jest bieżące filtrowanie powietrza w mieszkaniu, a także usuwanie kurzu. Dobrze dobrany i zadbany dywan z pewnością nie będzie winowajcą nasilających się alergii.

Jakie są wady dywanów?

Biorąc pod uwagę to, co napisaliśmy wyżej, można pomyśleć, że dywany nie przysparzają żadnych problemów. Tak niestety nie jest. Dywany mają też swoje wady, jednak zdecydowanie warto przymknąć na nie oko podczas aranżacji wymarzonego wnętrza. Dlaczego? Ponieważ nie są one tak poważne, jak mogłoby się wydawać.

Czyszczenie ręczne

Dużym zmartwieniem przyszłych właścicieli dywanów może być ręczne pranie i czyszczenie, zwłaszcza jeśli rozważają zakup kilku wykładzin. Pocieszające jest to, że dywanów wcale nie trzeba prać raz w miesiącu. Wystarczy to zrobić raz lub dwa razy w roku. Czy trzeba czyścić je ręcznie? Absolutnie nie! O wiele lepiej oddać je do pralni dywanów, a na bieżąco jedynie odświeżać wykładzinę. Profesjonaliści zadbają o to, aby dywan był wolny od roztoczy, kurzu, tłustych plam i innych zabrudzeń. Dywany można też prać w pralce, jednak zanim się na to zdecydujesz, sprawdź metkę.

Zalegający brud

Obawiasz się, że trudniej będzie usunąć plamę z dywanu niż z podłogi? Czasami faktycznie tak jest, zwłaszcza gdy na biały dywan wyleje się wino. Jednak nawet takiej sytuacji da się zaradzić – istnieje wiele skutecznych domowych sposobów na usuwanie zabrudzeń (bardzo uniwersalna jest np. soda oczyszczona). Jeśli natomiast obawiasz się tego, że dywan będzie trudny w czyszczeniu, postaw na te wykonane z włókien syntetycznych i nie decyduj się na model shaggy. Jego pielęgnacja faktycznie nie należy do najłatwiejszych.

Osadzająca się sierść zwierząt

Niektórzy nie decydują się na zakup dywanu ze względu na to, że mają w domu zwierzaka. Zupełnie niepotrzebnie! Niektóre nowoczesne dywany mogą być antyelektrostatyczne i nie zbierają kurzu. Zwróć uwagę na te właściwości podczas wyboru dywanu – wszystkie cechy i zalecenia dotyczące czyszczenia znajdziesz na metce. Jeśli obawiasz się, że spędzisz za dużo czasu, zbierając sierść, sprawdź nasz ostatni wpis blogowy: Jak usunąć sierść z dywanu?. Przekonaj się, że nie musi być to ani czasochłonne, ani problematyczne.

Kot bawiący się na dywanie.

Szukasz więcej porad? Sprawdź blog pralni dywanów Lublin!